W obecnych czasach ekrany komputerów i urządzeń mobilnych, których używamy do łączenia się z internetem, stają się prawdziwymi portalami do świata wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, rzeczywistość ta wydaje się być tak namacalna, jak prawdziwe życie, jednak zdecydowanie większa i zasobniejsza. W miarę rozwoju nowych technologii coraz częściej mówi się o tym, że metaverse stanie się następcą znanej nam dotąd sieci internetowej i mediów społecznościowych. Czym jest metaświat? W jaki sposób metaversum może zmienić funkcjonowanie ludzi zarówno w pracy, jak i w życiu poza nią? Sprawdź, co każda firma powinna wiedzieć już teraz.
Metaverse — co to jest?
Wyobraź sobie wirtualny świat, w którym miliony ludzi na całym świecie chodzą do pracy, uczą się, rozwijają swoje pasje i komunikują się ze sobą. A to wszystko to mogą robić prosto z fotela przy biurku lub salonowej kanapy. W wielkim skrócie tak właśnie można opisać metaversum.
Metaverse, nazywany także metaświatem, to nic innego, jak internetowa przestrzeń 3D, wspólna dla wielu użytkowników internetu, w której mogą oni wchodzić w interakcje ze sobą, innymi obiektami czy awatarami generowanymi komputerowo. Jest to wirtualny świat, który pozwala na doświadczanie różnych typów treści – od filmów, gier, poprzez sztukę, treści edukacyjne, a nawet te związane z handlem elektronicznym.
Jak działa metaverse? Ten świat równoległy jest zwykle opisywany jako cyfrowa, trójwymiarowa i immersyjna przestrzeń, do której użytkownicy mogą wejść za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak gogle VR.
Rozwój koncepcji metaverse
Sam termin metaverse nie jest nowy. Po raz pierwszy został użyty na początku lat 90. przez Neala Stephensona, amerykańskiego pisarza science fiction, który w swojej książce “Śnieżyca” właśnie tym określeniem opisywał wizję przyszłości.
W rzeczywistości metaverse stał się gorącym i powszechnie używanym pojęciem dopiero po tym, jak Facebook, firma Marka Zuckerberga, przeszła rebranding w październiku 2021 i pod szyldem Meta ogłosiła inwestycje w koncepcję metaświata. W ten sposób idea przestała być jedynie futurystycznym pomysłem i stała się głównym nurtem w strategii biznesowej Mety. Obecnie metaverse jest opisywany jako kolejna ewolucja w świecie mediów społecznościowych i następca mobilnego internetu.
Koncepcja metaversum cały czas rozwija się i różni się w zależności od źródeł i interpretacji. Niektórzy widzą ten wirtualny świat jako globalną, scentralizowaną platformę, podczas gdy inni wyobrażają go sobie jako sieć połączonych wirtualnych środowisk i aplikacji. W internecie nie brakuje także dyskusji na temat tego, jakie standardy i zasady powinny być uznawane w świecie metaverse oraz kto powinien mieć kontrolę nad tą przestrzenią.
Aktualnie nie istnieje jedno uniwersalne środowisko metaverse, z którego mogliby korzystać wszyscy użytkownicy na świecie. Oprócz firmy Meta, w tworzenie rozwiązań w zakresie metaświata, zarówno platform jak i sprzętu, zaangażowali się również inni giganci technologiczni, tj. Google, Microsoft czy Apple. W praktyce wiele firm na całym świecie zajmuje się tworzeniem platform metaverse, które można określić jako częściowe realizacje tego konceptu. Modnym hasłem staje się także metaverse marketing, którym interesują się marki konsumenckie, tj. Nike, Adidas czy McDonald’s. Jednak w sieci znajdziemy również doniesienia o tym, że Microsoft czy The Walt Disney Company wycofały się w 2023 roku z rozwoju koncepcji metaświata, redukując zespoły zajmujące się wirtualną rzeczywistością (VR), rozszerzoną rzeczywistością (AR) i mieszaną rzeczywistością (MR).
Czy metaverse to przyszłość? Chociaż firma konsultingowa McKinsey & Company oszacowała, że rynek metaverse może osiągnąć wartość 5 bilionów dolarów do 2030 r., pełna wizja wirtualnego, równoległego świata pozostaje cały czas przed nami.
Jak wejść do metaverse?
Jak działa metaverse? Podstawową kwestią, jaka umożliwia wejście do światów równoległych, jest dysponowanie odpowiednim sprzętem. Mogą to być gogle VR z odpowiednimi aplikacjami, które umożliwiają nawigację po metaświecie za pomocą kontrolerów wykrywających ruch, kontrolerów głosowych czy ruchu gałek ocznych. To najbardziej wciągający sposób na poznanie wirtualnego świata równoległego.
Obecnie jednak, koncepcja metaverse zarezerwowana jest głównie dla gier komputerowych. Dostęp do wielu nowych doświadczeń, przypominających metaversum, można uzyskać korzystając z internetowych platform do gier. Wówczas wystarczy nam jedynie przeglądarka lub urządzenie mobilne i szybkie połączenie internetowe.
Technologie metaverse
Za najważniejsze technologie immersyjne, które będą miały największy wpływ na rozwój światów równoległych w najbliższym czasie, uważa się wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.
Wirtualna rzeczywistość
To symulowane, trójwymiarowe środowisko, które umożliwia interakcję w wirtualnym otoczeniu w sposób zbliżony do rzeczywistości, postrzeganej za pomocą naszych zmysłów. W tym zakresie szczególnie ważne dla rozwoju metaverse jest dostępność nie tylko nowoczesnych gogli, ale także elementów dodatkowych, tj. rękawice VR, kamizelki VR, a nawet pełne kombinezony VR, które zwiększają immersję w cyfrowe środowisko.
Rozszerzona rzeczywistość
Technologia AR pozwala na nakładanie obrazów, dźwięków, animacji i innych danych cyfrowych na rzeczywisty świat, z którym zazwyczaj jesteśmy związani. Jest to możliwe za pomocą różnych urządzeń, tj. smartfony, tablety czy okulary AR.
Ponieważ metaverse cały czas ewoluuje, innymi technologiami, które mają niebagatelny wpływ na całą koncepcję wirtualnego świata równoległego są:
- sztuczna inteligencja,
- technologia XR,
- rekonstrukcje i modelowanie 3D,
- interfejsy mózg-komputer,
- technologia IoT (Internet rzeczy),
- blockchain.
Jak może być wykorzystywany metaverse?
Rozrywka
Branża gier komputerowych jest obecnie jednym z głównych obszarów, jeśli chodzi o rozwój metaverse. Wirtualny świat pozwala graczom na interakcje z innymi użytkownikami w jednym, interoperacyjnym środowisku. Ponadto całkowicie zmienia środowisko gry i zapewnia wyjątkowe wrażenie wysokiej jakości. Ale metaverse w rozrywce to także wirtualne podróżowanie, cyfrowe eventy i galerie sztuki, kino VR i wiele więcej.
Interakcje społecznościowe
Podobnie jak sieć internetowa, metaversum ma na celu interakcje z innymi ludźmi, nawet jeśli znajdują się w odległych od siebie miejscach na świecie. Zamiast zwykłej wideorozmowy z wykorzystaniem komputera, możliwe będzie wspólne spędzanie czasu np. na wirtualnym koncercie, dzięki cyfrowym awatarom.
Praca zawodowa
Metaświat może spowodować ogromne zmiany w pracy zdalnej. Interaktywne szkolenia VR, wykonywanie obowiązków biurowych w cyfrowej przestrzeni czy spotkania online ze współpracownikami przy wirtualnym stole to tylko niektóre z przykładowych rozwiązań.
Edukacja
Założeniem metaverse jest także wsparcie edukacji. W ramach równoległego świata możliwe będzie “teleportowanie się” w dowolne miejsce na świecie lub epokę, aby poznać historię i rozwój naszej planety.
Zakupy
Metaversum ma wspierać także sektor e-commerce i konsumentów, tworząc przestrzeń do kupowania zarówno cyfrowych jak i fizycznych produktów. Wyobraź sobie dostęp do świata, który obejmuje oferty Twoich ulubionych marek, a nawet umożliwia korzystanie z wirtualnych przymierzalni.
Technologie metaverse w Twojej firmie
Wydaje się, że przyszłości metaverse może mieć ogromny wpływ na model pracy w organizacjach, efektywność szkoleń czy nawet komunikację między pracownikami. Obecnie jest to jednak tylko koncepcja w fazie eksperymentów.
Jeśli Twoja firma chce już teraz postawić na technologiczny rozwój, z pomocą przychodzą szkolenia wykorzystujące wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.