Modele 3D to dziś znacznie więcej niż kolekcjonerskie figurki do samodzielnego składania czy trójwymiarowe postacie i obiekty znane z kreskówek. To multimedia interaktywne, które mają zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia, a szczególnie wspierają proces uczenia się. Czym są trójwymiarowe modele i na czym polega modelowanie 3D? Jak wykorzystać modele 3D w edukacji i rozwoju pracowników? Jakie korzyści dają modele 3D w e-learningu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego modele 3D to skuteczne narzędzie edukacyjne.
Co to jest model 3D?
Model 3D to matematyczne odwzorowanie dowolnego przedmiotu lub powierzchni w trójwymiarze. Technicznie, jest to komputerowo stworzona siatka geometryczna, która umożliwia zaprojektowanie obiektu przestrzennego.
Zastosowanie modeli 3D jest bardzo szerokie i dotyka praktycznie każdej dziedziny życia czy branży. Od wizualizacji cyfrowych, architektonicznych czy przemysłowych, po projektowanie gier, postaci filmowych, efektów specjalnych, wzornictwa, designu, sztuki. Tak duża popularność modeli 3D w wielu gałęziach biznesu wynika m.in. z ich ogromnego potencjału edukacyjnego.
Modele 3D wspierają proces projektowania i wizualizacji obiektów oraz przestrzeni, co jest pomocnym rozwiązaniem np. w budownictwie, architekturze czy wnętrzarstwie, ale także w medycynie i obrazowaniu naukowym. A to tylko kilka przykładów ich możliwości. Modele 3D w przystępny i atrakcyjny dla odbiorcy sposób przedstawiają content, stąd ich wykorzystywanie w szkoleniach e-learningowych oraz innych, nowoczesnych formach rozwoju pracowników online.
Modelowanie 3D w e-learningu
Modele 3D z powodzeniem służą nie tylko jako część contentu edukacyjnego, np. w dedykowanych szkoleniach online. Same w sobie także stanowią atrakcyjną formę przekazu, wykorzystywaną we wszelkich projektach i realizacjach multimedialnych. Pomagają zwizualizować nawet złożony i trudny do przedstawienia proces lub obiekt. Za ich pomocą można w prosty sposób przedstawić budowę skomplikowanych maszyn, urządzeń czy pojazdów, a także przestrzeni i powierzchni. Modele 3D są również wykorzystywane w technologiach immersyjnych VR/AR. Służą do projektowania wirtualnych przestrzeni, świata gier oraz obiektów cyfrowej rzeczywistości.
Modelowanie 3D ー korzyści w edukacji online
Szybkość przekazywania wiedzy
Modele 3D w e-learningu, dzięki cyfrowej formie, w szybki i prosty sposób przekazują niezbędną wiedzę. Są osadzane w przeglądarkach internetowych, co umożliwia użytkownikowi ich samodzielne obracanie i oglądanie. Taka wizualizacja dowolnego obiektu sprawia, że odbiorca natychmiast zdobywa niezbędne informacje o tym, jak ten obiekt wygląda, jak jest zbudowany i z jakich elementów się składa.
Praktyczne zastosowanie
Treści szkoleniowe w formie 3D przedstawiają dany temat w sposób praktyczny. Dzięki temu pracownicy mogą w wirtualnym świecie poruszać się, jak po rzeczywistym środowisku pracy, uczyć się obsługiwać i montować sprzęt oraz poznać zasady i procedury związane z ich zawodem. A co najważniejsze, w bezpiecznych warunkach zdobywać praktyczne umiejętności, niezbędne do ich pracy.
Służą do symulacji w szkoleniach
Modele 3D są często wykorzystywane do tworzenia symulacji w szkoleniach. W ten sposób pracownicy mogą wirtualnie zobaczyć sprzęt czy narzędzia potrzebne w ich zawodzie, nauczyć się ich obsługi bez konsekwencji i błędów, które w rzeczywistym świecie mogłyby być dla nich niebezpieczne.
Mobilność
Modele 3D są świetnym komponentem dla materiałów w rozszerzonej rzeczywistości i wpisują się w strategię mobile learningu. Taki sposób uczenia się nie wymaga od użytkowników siedzenia przy biurku. Wręcz przeciwnie, umożliwia dostęp do wiedzy na żądanie, z dowolnego miejsca, zawsze gdy pojawi się taka potrzeba. W ten sposób mogą uczyć się zarówno pracownicy, czy to korporacyjni w zespołach rozproszonych, czy pracownicy produkcyjni z różnych oddziałów i lokalizacji, jak i uczniowie szkół i studenci.
Wzmocnienie doświadczeń edukacyjnych
Nauka w świecie 3D jest ściśle związana z grami i mechanizmem gamifikacji. Uczenie się w konkurencyjnym środowisku wirtualnym irywalizacje o nagrody lub punkty są nie tylko dużo ciekawsze od tradycyjnych metod nauki, ale także zwiększają zaangażowanie pracowników. Co więcej, to wszystko przekłada się na lepszą efektywność zdobywania wiedzy, a użytkownikom zapewnia silniejsze doznania edukacyjne.
Przykłady modeli 3D
W ramach jednego z naszych projektów stworzyliśmy m.in. model 3D pszczoły.
Modele 3D i szkolenia dedykowane dla Twoje firmy
Chcesz w ciekawy i atrakcyjny sposób zwizualizować swój produkt? Szukasz pomysłu na innowacyjne narzędzia w rozwoju pracowników? Poznaj nowy wymiar e-learningu dzięki szkoleniom dedykowanym od GroMar. Modele 3D, animacje, symulatory, storytelling, gry pracownicze, technologia VR i multimedia interaktywne to tylko część naszych możliwości. Skontaktuj się z nami już dziś i umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem. Porozmawiajmy o tym, jak możemy wesprzeć cyfrowy rozwój Twojej firmy!