VR, wirtualna rzeczywistość ー jeśli to hasło kojarzysz wyłącznie ze sferą gier albo bujną wyobraźnią pisarzy fantasy, którzy tworzą w swojej wyobraźni równoległe światy, to mam dla Ciebie dobre wieści: VR to świetne narzędzie do rozwoju kompetencji zawodowych.
Przeczytaj ten tekst do końca, a dowiesz się, jak wykorzystać moc wirtualnej rzeczywistości w rozwoju zawodowym Twoich pracowników. Co więcej, przekonam Cię, że to narzędzie cenowo jest już dostępne nie tylko do szkolenia kosmonautów w NASA.
Co to jest VR?
Wirtualna rzeczywistość to komputerowo wytworzony, trójwymiarowy obraz, który potrafi dać iluzję realnego świata. Za pomocą technologii informatycznych graficy, animatorzy i programiści kreują przedmioty, przestrzenie i zdarzenia, które w umyśle odbiorcy imitują te rzeczywiste lub fikcyjne, ale realnie wyglądające odpowiedniki. Gracze doskonale znają ten wirtualny świat, tak realistyczny, jak i magiczny zarazem, wciągający, pozwalający zatopić się w nim bez reszty i oderwać od świata rzeczywistego.
Wirtualna rzeczywistość, podobnie jak ta rozszerzona, czyli AR, kojarzy się z rozrywką ー tak myśli większość ludzi. I rzeczywiście w rozrywce VR sprawdza się doskonale i nic dziwnego, bo źródeł VR można szukać w grach komputerowych. Ale co stoi na przeszkodzie, by połączyć te rozrywkowe doznania z rozwojem i nauką?
Coś jest w tej wirtualnej rzeczywistości takiego, że wielu ludzi lubi tam być. Dlaczego zatem nie wykorzystać mocy VR do tego, by rozwijać kompetencje zawodowe pracowników?
Dlaczego warto sięgać po VR w szkoleniach?
Poznaj 5 przewag VR, które sprawią, że Twoje inwestycje w szkolenia pracowników będą bardziej skuteczne.
- doświadczenie ー VR pozwala uczyć się przez doświadczenie, a w ten sposób przyswajamy 75% więcej wiedzy i umiejętności;
- symulacja ー stworzenie warunków panujących w docelowym miejscu pracy pozwala nauczyć się wykonywać nawet bardzo skomplikowane zadania w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach;
- obrazy ー badania wskazują, że 90% informacji trafia do naszego mózgu za pośrednictwem zmysłu wzroku;
- emocje ー VR jest ekscytujący, a dzięki temu łatwiej zapamiętujemy treści, nawet te mało porywające i statyczne.
- zaangażowanie ー założenie gogli VR i słuchawek pozwala na całkowite odcięcie się od otaczającej rzeczywistości i obecnych w niej rozpraszaczy takich, jak telefony, gwar rozmów, szum za oknem. Dzięki przeniesieniu się w świat wirtualny możemy całym sobą chłonąć to, co widzimy w “równoległym wymiarze” VR.
Kiedy warto sięgnąć po szkolenia VR?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: wtedy, kiedy chcesz skutecznie szkolić pracowników, czyli zawsze.
W trakcie pandemii zgłosiła się do nas jedna z dużych firm logistycznych, która potrzebowała przeprowadzić onboarding dla osób, mających pracować w magazynie. Dość trudno nauczyć pracownika bezpiecznie poruszać się po hali magazynowej, unikać zagrożeń w postaci np. nadjeżdżających wózków widłowych lub opuszczających się ramp przeładunkowych w sytuacji, kiedy pandemia wymusza ograniczenia, co do liczby osób przebywających w przestrzeni magazynu. I tu z pomocą przyszła wirtualna rzeczywistość. Stworzyliśmy dla naszego klienta aplikację, dzięki której nowi magazynierzy mogli poruszać się po wirtualnym magazynie, który był idealnym odwzorowaniem prawdziwego miejsca pracy. Aplikacja podpowiada im, na co muszą zwrócić uwagę, by pracować bezpiecznie. Po takim onboardingu nowi pracownicy wchodzą do magazynu po raz pierwszy, ale to miejsce jest im doskonale znane, wiedzą, jak się tam poruszać i jak wykonywać swoją pracę efektywnie i bezpiecznie.
To tylko jeden z przykładów wykorzystania VR w szkoleniach dedykowanych Eduexpert, ale szkolenia BHP VR to nie wszystko. Wirtualna rzeczywistość sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważne jest zdobywanie nowych kompetencji zawodowych i wyćwiczenie prawidłowych zachowań. Szkolenia z wykorzystaniem VR pozwalają symulować działania, a więc wykorzystać wiedzę w praktyce. Dr Aldona Urbanek prowadzi badania nad wykorzystaniem VR w bezpiecznym szkoleniu górników, spory obszar do rozwoju jest również w przypadku szkoleń z obsługi maszyn specjalistycznych. Ale Forbes już w zeszłym roku zwrócił uwagę na to, że VR pomaga również rozwijać empatię oraz miękkie kompetencje, potrzebne zwłaszcza liderom.
Nie ma więc obszaru tematycznego, w którym VR nie byłby pomocny, a w każdym przypadku jego moce są nie do przecenienia.
Ile kosztuje VR?
Wirtualna rzeczywistość jest postrzegana jako technologia innowacyjna, a więc bardzo droga. Ale już nie dziś. Po stronie pracownika wystarczy smartfon i gogle vr za kilkanaście złotych.
Stworzenie dobrej jakości szkolenia w technologii VR jest z pewnością bardziej kosztowne niż produkcja szkolenia wideo czy pdf. I to warto mieć na uwadze. Jednak skuteczność VR jest znacznie wyższa zwłaszcza w przypadku skomplikowanych procesów np. obsługi maszyn i robotów, bezpieczeństwa pracy itp.
Ogromne znaczenie ma tutaj również fakt, że warunki, w jakich pracownik zdobywa nowe umiejętności, są bezpieczne dla ludzi i dla mienia, bo mówiąc o kosztach szkolenia, nie można zapomnieć o wydatkach, jakie mogą się pojawić wskutek błędów pracownika. Dlatego tworząc efektywne i bezpieczne środowisko rozwoju zawodowego dla swoich pracowników warto wziąć pod uwagę także VR.
Chcesz wykorzystać VR w szkoleniach dla Twojej organizacji?
Użycie wirtualnej rzeczywistości w procesach szkoleniowych dopiero się zaczyna, ale ma ogromny potencjał w rekrutacji, onboardingu, szkoleniach i wirtualnych przestrzeniach roboczych. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak edueksperci mogą pomóc Ci w procesach rozwojowych Twoich pracowników także z wykorzystaniem VR.